کاربرد پودر تالک در تولید ایزوگام ، پودر تالک گرد سفید رنگ و نرمی است که از آسیاب یک سنگ معدنی به نام تالک بدست می‌آید که رنگ آن به‌صورت سفید روشن و جهت مصرف در صنایعی که رنگ تالک مهم نیست نظیر صنایع تولید عایق رطوبتی کاربرد دارد.

دلایل استفاده از پودر تالک در تولید ایزوگام و آسفالت

  1. به منظور تثبیت کننده در ایزوگام: از این ماده در شیره اصلی ایزوگام به عنوان یک ماده پایدار کننده و به منظور افزایش ایستایی لایه استفاده می‌گردد.
  2. به عنوان جدا کننده در ایزوگام: با توجه به اینکه رول‌های ایزوگام قبل از اجرا توسط نصاب ایزوگام در انبارهای شرکت تولید کننده نگهداری می‌شود ذرات این پودر از بهم چسبیدن لایه‌های ایزوگام به دلیل گرمای ایجاد شده در فصل تابستان جلوگیری می‌کند.
  3. برای پایداری در آسفالت: از پودر تالک بعنوان ماده تکمیلی کنار قیر اموسیون به منظور تثبیت آسفالت استفاده می‌گردد که عامل مهمی در افزایش دوام و پایداری در برابر شرایط جوی است. هنگامی که این کانی به مواد آسفالت اضافه می‌شود مانع از تجزیه قیر آن در برابر شرایط جوی نا مناسب می‌شود.نکته: استفاده از پودر تالک در هنگام تولید ایزوگام الزامی می‌باشد اما بایستی با اندازه و دقت خاصی هنگام ترکیب در فرمول بندی شیره اصلی لحاظ گردد.

همچنین کمبود پودر تالک باعث کاهش پایداری و افزایش میزان نرمی و استفاده زیاد پودر تالک باعث شکنندگی لایه می‌گردد.

مشخصات پودر تالک

پودر تالک مصرفی در صنایع عایق کاری جهت تولید پوشش بام دارای مشخصات زیر می‌باشد.

۱- مش

مشخصه ابعاد دانه بندی پودر تالک می‌باشد اندازه مش تالک مورد استفاده برای پایداری پوشش بام کلی 100 درصد کمتر از 80 مش و یا 40 درصد کمتر از 200 مش می‌باشد.

۲- رنگ و عیار

به طور کلی از تالک روشن و دارای عیار پایین در صنعت تولید ایزوگام استفاده می‌شود.۳- اش: اش نشانه درصد خلوص پودر تالک می‌باشد و عموما در ایزوگام از پودر تالک با اش پایین (درجه خلوص کم )استفاده می‌گردد.همچنین به غیر از استفاده در صنایع تولید ایزوگام دلیجان از پودر تالک در صنایع سد سازی ، رنگ سازی ، لعاب ،ریخته گری ،ساختمان سازی ،سیم و کابل ، خوراک دام و طیور ، لاستیک سازی ،فیلر پلاستیک ، چاه ارت و انواع آجر نسوزها استفاده فراوان می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.