نصب کامل و بدون مشکل ایزوگام به زیرسازی مناسب وابسته است تا چسبندگی و دوام کافی بین ایزوگام و سطح دیوار یا بام وجود داشته باشد و در اثر گرما و سرما و بارش برف و باران ایزوگام از سطح جدا نشود.

برای این منظور لازم است تا پیش از نصب ایزوگام بررسی‌های لازم به انجام برسد و اگر سطح مورد نظر کیفیت لازم را ندارد، ابتدا زیرسازی مناسب انجام شود و سپس ایزوگام روی سطح چسبانده شود.

پرایمر ایزوگام

پرایمر ایزوگام

یکی از موادی که برای زیرسازی ایزوگام مورد استفاده قرار می‌گیرد، پرایمر ایزوگام است که ماده‌ای حلال در آب است. هنگام زیرسازی ایزوگام، پرایمر ایزوگام را با مقدار مناسب آب ترکیب کرده و سپس روی سطح مورد نظر یک لایه‌ی نازک از آن را پخش می‌کنیم. برای ایجاد چسبندگی بهتر ممکن است لازم باشد تا دو لایه از پرایمر ایزوگام برای زیرسازی مورد استفاده قرار گیرد.

در صورت استفاده از پرایمر ایزوگام، به صورت تک‌لایه یا دو لایه ابتدا می‌بایست منتظر بمانیم تا لایه‌ی قبلی به خوبی خشک شود و سپس لایه‌ی جدید یا ایزوگام روی آن نصب شود.

مزایای استفاده از پرایمر ایزوگام

پرایمر ایزوگام علاوه بر اینکه باعث چسبندگی بیشتر ایزوگام به سطح می‌شود، خود می‌تواند عاملی برای جلوگیری بیشتر از نفوذ رطوبت به ساختمان باشد و اگر آب به شکلی بتواند از ایزوگام عبور کند، پرایمر تا حدودی می‌تواند مانع نفوذ بیشتر رطوبت به ساختمان باشد.

به علاوه به دلیل چسبندگی بیشتر، عمر ایزوگام روی سطح افزایش پیدا می‌کند و در مدت زمان طولانی‌تری می‌توانید از ایزوگام استفاده نمایید.

کاربردهای پرایمر ایزوگام

هنگامی که سطح از ناصافی برخوردار باشد. برای مثال هنگامی که سطح بتنی است و دارای پستی‌ها و بلندی‌ است، با استفاده از پرایمر ایزوگام، می‌توان سطح نصب ایزوگام را به مقدار بیشتری مسطح کرد و چسبندگی ایزوگام روی آن را افزایش داد.

استفاده از قیر به جای پرایمر ایزوگام

برخی از نصابان ایزوگام ممکن است برای زیرسازی به جای پرایمر ایزوگام از قیر مذاب استفاده نمایند که این روش هم هرچند می‌تواند کارایی مشابه پرایمر را ایجاد کند، ولی به دلیل خطرات و آلودگی‌هایی که قیر مذاب به همراه دارد، ممکن است گاهی گزینه‌ی مناسبی نباشد.

انواع دیگر پرایمر ایزوگام

انواع قدیمی‌تر پرایمر ایزوگام که با استفاده از حلال بنزین قابل استفاده بودند، پیش از این مورد استفاده قرار می‌گرفتند. به دلیل خطراتی که استفاده از بنزین به همراه دارد، امروزه اغلب از پرایمرهای پایه آب که به رنگ قهوه‌ای و سیاه قابل خریداری هستند، استفاده می‌شود. انواع پایه آب پرایمر ایزوگام به دلیل استفاده‌ی آسان و نداشتن خطرات و آلودگی‌های زیست‌محیطی انواع قبلی، گزینه‌هایی مناسب و کارآمد برای نصب ایزوگام به شمار می‌روند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *