با توجه به قیمت بالای محصولات نفتی مانند ایزوگام و همینطور اهمیت عایق بودن بام منازل و حفاظت از خانه، باید در حفظ و نگهداری عایق‌های رطوبتی مانند ایزوگام دقت کنیم. در این مقاله سپید بام البرز به ارائه روش هایی میپردازد که با رعایت این روش ها می‌توانید نسبت به مراقبت از ایزوگام منزل بام خود موفق ظاهر شوید و در افزایش عمر ایزوگام منزلتان اثر به سزایی داشته باشید.

نگهداری از ایزوگام پس از نصب ایزوگام

 • شما باید در هر سال چندین بار از بام منزلتان بازدید کنید و کلیه ناودان ‎ها، درز پوش‎ها، نورگیرها، هواکش‎ها، کفشوی‎ها را در چندین نوبت خصوصا در ماه‌های شهریور و دی و اسفند مورد بررسی و باز بینی قرار دهید و از بار بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید. اگر راه ناودان یا راه آبی در پشت بام با زباله‎هایی که به وسیله باد و طوفان به روی پشت بام آورده می‌شوند گرفته شده باشد باعث تجمع آب و سنگینی سقف می‌شود و همچنین احتمال نفوذ آب را در آن قسمت بالا میبرد.
 • بعد از این که بام منزلتان را ایزوگام کردید به هیچ وجه نباید بر روی آن با کفش راه بروید.
  همچنین باید از رفت و آمد‌های بی مورد بر روی بام و ایزوگام خصوصا در روزهای یخبندان خودداری کنید.
  برای بازبینی از بام و دریچه راه‌های آب و ناودان ها و یا هر کار دیگر از دمپایی‌های نرم استفاده کنید.
 • باید دقت کنید که از گذاشتن اجسام نوک تیز و یا وسایل سنگین ربر روی بام خود داری کنید.
  در صورتی که مجبور به قرار دارن کولر در پشت بام هستید و لازم است از چهار پایه برای آن استفاده کنید بهتر است پایه‌های پهن داشته باشد و یا پایه‌های آن را بر روی یک عدد کاشی یا سرامیک قرار دهید تا باعث له شدن و یا سوراخ شدن و بریدن لایه ایزوگام نشود. همچنین باید از ریختن مصالح ساختمانی علی الخصوص سنگ ریزه‎های نوک تیز بر روی ایزوگام خودداری کنید.
 • در حمام و سرویس‌های بهداشتی بهتر است پس از نصب ایزوگام،
  کف آن محل را با لایه مقاوم سیمان بپوشانیم
  و بعد از آن شروع به چسبانیدن کشی و سرامیک دیوار ها و کف کنیم.
  با این کار از رسیدن هرگونه آسیب به ایزوگام کف سرویس بهداشتی و حمام جلوگری می‌کنیم.
 • مهم ترین نکته این است که باید از نگهداری مواد اشتعال زا در پشت بام خودداری کرد.
  آتش‌سوزی در پشت بام امکان آتش گرفتن تمامی پشت بام و ایزوگام نصب شده را در بر دارد.
  بنابراین بهتر است از نگهداری بنزین و نفت و وسایل اشتعال زا در پشت بام خودداری کرد.
  همچنین فضولات پرندگان مانند کبوتر باعث خراشیدگی و خراب شدن ایزوگام می‌شود.
  فضولات پرندگان به سطح عایق میچسبد،
  و در اثر رفت و آمد شما به پشت بام باعث کنده شدن لایه محافظ و آلمینیومی ایزوگام می‌شود.

همچنین رعایت این نکات نیز می‌تواند در نگهداری و حفظ ایزوگام پس از نصب به ما کمک کند

 1. ایزوگام‌های فویل دار بسیار بیشتر از ایزوگام‌های معمولی نیازمند مراقبت هستند. در صورتی که لایه رویی ایزوگام‌های فویل دار یعنی فویل آلمینیومی آن‌ها دچار خراشیدگی و یا سوراخ شود، آب به بین فویل و آیزوگام نفوذ کرده و در آنجا محبوس می‌شود و در طولانی مدت به آن نفوذ میکند. همچنین در صورت یخ زدن باعث شکستن ایزوگام می‌شود.
 2. ایزوگام‌های فویل دار مخصوص مناطق آفتابگیر هستند و هدف از نصب این ایزوگام با فویل این است که نور خورشید کمتر جذب شود و محیط زیرین خنک تر باشد.
 3. بعد از روز‌های بارانی و در روزهای باد و طوفانی ححتما از بام و ناودان ها بازدید کنید. در این مواقع شاخه و برگ درختان باعث گرفتگی در راه ناودان ها می‌شود.
 4. بهتر است پس از نصب کامل ایزوگام در بام روی آن را سرامیک و یا کاشی کنیم. این روش اخیرا در ساختمان‌های زیادی مورد استفاده قرار گرفته است و به خوبی توانسته است به خوبی بسیاری از مشکلات را حل کند.

 

۵ نظر در مورد «نگهداری از ایزوگام پس از نصب ایزوگام»

  • ایزوگام می‌گوید:

   بسته به نوع کار و سطح و کاربرد نوع ایزوگامی ما متفاوت خواهد بود. از طرفی نیز قیمت و بودجه در انتخاب ایزوگام تاثییر گذار خواهد بود. پس ملاک بهترین را باید در زمینه های مختلف بررسی کرد. بهترین در قیمت؟ در کیفیت؟ در کارایی ، در برند ؟ و…

  • با سلام. مواد نفتی مثل بنزین می‌توانند به ایزوگام آسیب برسانند. بنزین ریخته شده را می‌بایست در کوتاه‌ترین زمان ممکن از روی ایزوگام پاک کنید. اگر آسیبی به ایزوگام وارد شده باشد، ممکن است بخش‌های آسیب‌دیده به ترمیم یا تعویض نیاز داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.