کاهگل و قیرگونی : معرفی انواع عایق بندی سنتی

عایق بندی یکی از مراحل ساختن و تکمیل یک ساختمان است که از اهمیت بالایی برخوردار است امروزه عایق بندی به روش های بسیار پیشرفته و با ابزار آلات بسیار مقاوم صورت میگیرد ولی این امر در سالیان دور نیز صورت میگرفته و تاریخچه آن به زمانی برمیگردد که انسان با استفاده از هر وسیله و یا پوششی از خود در برابر باران محافظت کرد .

عایق بندی رطوبتی به روش سنتی

این امر در گذشته به روش های جالبی صورت میگرفته است که ما قصد داریم در این مقاله شما را با این روشها آشنا کنیم . در ابتدا به توضیح و معرفی برخی اصطلاحات در این امر میپردازیم که حساسیت نوع عایق را نشان میدهد :

آب بندی چیست؟

آب بندی به مجموعه عملیاتی گفته می‌شود که برای جلو گیری از نفوذ آب باران و یا آب حاصل شده از ذوب برف انجام می‌شود و اغلب در عایق کاری بام ساختمان ها و همچنین بدنه و کف استخر و برخی زیر زمین هایی که سطح سفره های آب زیرزمینی در آنجا بالا باشد انجام می‌شود .

نم بندی چیست؟

نم بندی عملیاتی است که منظورمان از انجام آن عایق کردن پی ساختمان یا جداره های زیرزمین و آهن آلات استفاده شده در ساختمان در برابر نفوذ رطوبت و نم صورت می گیرد.
در این روش آب وجود ندارد و حساسیت نیز بسیار بالا تر است .

بخاربندی چیست؟

هدف از بخاربندی جلوگیری از نفوذ بخار آب موجود در هوای محیط به مصالح و تجهیزات ساختمان و آهن آلات مورد استفاده در ستون ها و پایه ساختمان است تا کیفیت مصالح را حفظ کند و از زنگ زدن آهن آلات مورد استفاده و کم شدن عمر مصالح و دیوار ها جلوگیری کند .

عایق بندی های سنتی اغلب از نوع آب بندی هستند .

قیرگونی

یکی از مهم ترین فراورده های نفتی قیر است .

این ماده با ارزش به دلیل وجود زیاذی که در ایران دارد دارای قیمت نسبتا پایینی نسبت به دیگر کشور ها است و همین امر باعث شده تا مردم در هر سطح بتوانند از آن برای عایق کردن سطح پشت بام خود استفاده کنند . این ماده نفتی به دلیل چسبندگی بسیار بالا ، عایق رطوبتی بسیار خوبی جهت آب بندی سقف و دیوار ها و … می‌باشد.

قیرها باتوجه به میزان روانی و غلظت دارای انواع مختلفی هستند :

  • در کارهای ساختمانی از قیرهای اکسید شده استفاده می شود .
  • این نوع قیر با اضافه نمودن مواد روغنی سنگین به قیرهای نرم تولید می‌شونذ.

عایق بندی فضاها بوسیله قیرگونی

پس از شیب بندی و کف سازی وشستن محلی که میخواهیم عایق کنیم و خشک شدن آن ، محل را کاملا تمیز می کنیم تا هیچ گونه سنگ ریزه یا گرد و خاک روی آن باقی نماند . ( وجود سنگ ریزه و یا کثیف بودن سطح می تواند موجب عدم اتصال لایه عایق به سطح گردد و یا باعث باد شدن و ترک خوردن آن پس از مدتی بشود ) .

لایه قیر آب شده با حرارت روی محل مورد نظر ریخته و کاملا پخش میکنیم .

حالا در مرحله آخر گونی نخی روی قیر پخش شده می چسبانند.

توجه کنید

  • گونی مورد استفاده باید نو و ریز بافت باشد همچنین کاملا سالم و بدون آلودگی باشد .
  • در صورت نیاز می توان مراحل را تکرار و عایقی بصورت دو یا چندلایه ایجاد کرد .
  • پیشنهاد می شود پس از سرد شدن یک لایه ماسه سیمان جهت محافظت روی آن کشیده شود .

کاهگل

به صورت کلی عایق بندی به هر روشی گفته می‌شود که مانع نفوذ و نشت رطوبت یا هوا و گرا شود . در گذشته نیز خانه ها را با روش هایی در برابر باران و رطوبت بوسیله عایق کاری حفظ میکردند . یکی از این روش ها که در این مقاله به آن میپردازیم عایق کاری با کاهگل است .

کاهگل در حقیقت، ترکیبی چسیناک از خاک رس، کاه و آب است که بصورت خمیری با چسبندگی بالا تولید می گردد. برای ساخت این ملات پس از آماده کردن خاک رس مقذاری کاه در ملات اضافه میکنند . سپس آن را بصورت تپه ای کوچک در آورده و میان را مانند حوضچه خالی می نمایند و این حوضچه را پر از آب میکنند .

  • وجود کاه در لابلای ملات از ایجاد ترک در آن جلوگیری میکند و به آن استحکام میبخشد .
  • سپس این پوشش ملات ساخته شده را زیر پا له می کنند تا به حالت خمیری در بیاید .
  • لایه ای به ضخامت 20 سانتی متر روی سطح مورد نظر میکشند .
  • روی آن را صاف میکنند و تا خشک شدن از آن محافظت میکنند .
  • برای جلوگیری از ترک خوردن هر چند ساعت سطح آن را خیس میکنند .

همچنین

در مکانهایی که باران در آن بیشتر میبارد مقدار کاه بیشتری نیز استفاده می‌شود تا هم استحکام در برابر ترک بیشتر شود و هم در برابر باران از شسته شدن لایه عایقی جلوگیری کند . این روش در سالیان بسیار دور مورد استفاده قرار میگرفت که با پیشرفته تر شدن جامعه و ارزان شدن قیر کم کم جای خود را به قیر و گونی داد . در این روش ما شاهد این بودیم که لایه بسیار ارزان قیمت ما در برابر رطوبت ها و باران های کم عملکرد قابل قبولی از خود نشان می‌دهد ولی اصلا عایق خوب و قابل اعتمادی نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *