صرفه‌جویی انرژی، استفاده از عایق‌های ساختمانی سالها است که به عنوان یکی از ضروری ترین اجزای ساختمان‌ها مورد توجه قرار گرفته است با عایق کردن منزلتان بخصوص ایزوگام هر زمان که در مصرف انرژی صرفه جویی کنید نه تنها پول پس انداز میکنید، بلکه نیاز به سوختهای فسیلی مثل نفت، بنزین، زغال سنگ و گازهای طبیعی را کاهش می‌دهید. همچنین زیاده روی در مصرف این سوختها باعث آلودگی زیست محیطی و گرم شدن زمین می‌شود که با صرفه جویی مصرف انرژی در نتیجه استفاده از عایق کاری از آن جلوگیری می‌شود.

عایق‌کاری نقش بسیار مهمی درزندگی ایرانیان داشته است واین خود جلوه ای از تمدن دیرینه ایرانیان بوده است آن‌ها با استفاده از مصالح ساختمانی خانه‌های خود را طوری طراحی و میساختند که نیاز به گرمایش و سرمایش به کمترین میزان خود برسد به طور مثال با ساختن سقف خانهها به شکل گنبدی باعث خنک تر شدن داخل خانه در تابستان نسبت به محیط بیرون می‌شدند.

نصب ایزوگام فویل دار

ایزوگام چگونه باعث خنک تر شدن و گرم شدن خانه می‌شود؟

عایق یا ایزوگام دلیجان نقش بسیار مهمی در گرم نگه داشتن ساختمان در فصل زمستان و خنک نگه داشتن آن در فصل تابستان دارد.

  1. ایزوگام فویلدار با باز تاب نور خورشید در تابستان باعث می‌شود گرمای کمتری جذب خانه شود در نتیجه دمای داخل خانه ۱۵ درجه پایین تر آمده و خنک تر می‌شود.
  2. همچنین لایه پشم شیشه به‌کاررفته در ایزوگام جلوی خارج شدن گرمای داخل خانه را در زمستان میگیرد در نتیجه دمای داخل خانه ۱۰ درجه گرمتر از دمای بیرون می‌شود.

ایزوگام را چگونه انتخاب کنیم؟

فاکتور مهم در انتخاب ایزوگام برای عایق کاری میزان مقاومت حرارتی آن‌ها می‌باشد.

هرقدر میزان مقاومت بالاتر باشد ،عایق حرارت کمتری از خود عبور میدهد در نتیجه باعث بهینه سازی دمای خانه می‌شود پس در انتخاب ایزوگام نباید فقط به قیمت ایزوگام دلیلی بر استاندارد بودن آن توجه کرد.

کدام مکان‌ها باید ایزوگام شوند؟

سقف‌ها، دیوارهای خارجی، کف واحد مسکونی و همچنین لوله‌های آبگرم مرسوم‌ترین و اصلی‌ترین مکان‌هایی هستند که عایق‌کاری روی آن‌ها پیاده‌سازی می‌شود.

  1. سقف‌ها: با اجرای ایزوگام سقف مصرف انرژی برای گرمایش و سرمایش ساختمان را ۱۵% تا ۲۵% کاهش مییابد.
  2. بدنه ساختمان: با نصب ایزوگام به بدنه مصرف انرژی برای گرمایش و سرمایش ساختمان حدود ۱۰% کاهش مییابد.
  3. کف: عایق کردن کف با ایزوگام تک لایه مصرف انرژی در زمستان را ۵% کاهش میدهد.

بر اساس مقررات ملی ساختمان، تمام ساختمانها باید اصول مبحث ۱۹ که مربوط به بهینه سازی انرژی میباشد را هنگام ساخت رعایت کنند که ایزولاسیون یکی از این موارد میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.