تست ایزوگام ، در شرکت‌های تولیدی ایزوگام دلیجان ، عایق رطوبتی بعد از گذشتن از مراحل مختلف به واحد آزمایشگاه جهت تست کیفیت محصول وارد می شود.در این آزمایشگاه‌ها ۲ نوع تست بر روی ایزوگامانجام می شود که به ترتیب زیر می‌باشد.

رول ایزوگام

تست محصول پایانی توسط (دستگاه کشش ،خمش و آون )تست قیر ایزوگام:

در تعیین درجه نفوذ پذیری قیر ایزوگام ،قیر70*60 (منظور باید نقطه نرمی 60 تا 70 باشد) را در داخل دستگاه تعیین نقطه نرمی (ریمبوبال ) قرار می دهند . دستگاه ریمبوبال دارای دو حلقه است که داخل آن پر از قیرخالص می شود در مرحله بعد توپ کوچکی را داخل محلول گلسیرین می گذارند . و حرارت می دهند هر موقع توپ سقوط کرد درجه نرمی قیر توسط دستگاه تعیین می شود . بنابراین هرچه قیر سخت‌تر باشد، درجه نفوذ آن کمتر و برعکس هرچه درجه نفوذ قیر بیشتر باشد، قیر نرم‌تر خواهد بود . همچنین یکبار دیگر مواد مخلوط شده را داخل همان دستگاه قرار می دهیم و نرمی را پس از مخلوط شدن اندازه گیری می کنیم که در این حالت باید نقطه نرمی 120 باشد .
هدف کلی از تست درجه نفوذ قیر، تعیین سختی نسبی قیر خالص و دمیده می‌باشد که جهت تعیین این قیرها در تولید ایزوگام استفاده می شود.

تست محصول (عایق رطوبتی)

  1. دستگاه آون : در دستگاه آون پایداری حرارتی ایزوگام مورد آزمایش قرار می‌گیرد . در این آزمایش عایقی رطوبتی به اندازه 10 × 10 را برش می زنیم و در آون قرار می دهیم سپس به مدت 2 ساعت در دمای 1200 درجه سانتیگراد ایزوگام را در آون نگهداری می کنیم در این مدت نباید قیر ایزوگام چکه کند و آب شود.درغیر این صورت باید مقدار لایه تیشو را بیش تر کنیم .
  2. دستگاه خمش ایزوگام در برابر سرما : در این دستگاه یک تکه ایزوگام به اندازه10×10 وارد دستگاه خمش می شود دمای دستگاه را روی 15- تنظیم می کنیم. همچنین میله ای در این دستگاه تعبیه شده است که بعد از 2 ساعت این میله به سمت پائین حرکت می کند که در این حالت ایزوگام نباید بشکند . اگر در این مرحله عایق رطوبتی شکسته شود باید مقدار قیر سفت را کم کنیم.
  3. دستگاه کشش 200 Kg :دستگاه کشش200 کیلو گرمی موجود جهت تست مقاومت کششی ایزوگام و لایه‌های تیشو آن طراحی و ساخته‌شده است.
    در این دستگاه دو لایه پلی استر و تیشو به اندازه30×30 مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. دستگاه کشش دارای دو فک می‌باشد ، فک بالا و پائین که این عایق در بین این دو فک جای می‌گیرد و بعد محکم می شود فک پائین ثابت و فک بالایی متحرک و به سمت بالا کشیده می شود در این حالت نباید تیشو دچار پارگی شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.