ایزوگام و کاربردهای آن

ایزوگام و کاربردهای آن

ایزوگام و کاربردهای آن :یکی از مشکلات اساسی که در اکثر سازه ها و ساختمان ها به چشم میخورد مشکل نم و رطوبت است که گاهی اوقات خسارات جدی را به ساختمان وارد میکند.

یکی از راهکارهای مقابله به آن عایقکاری رطوبتی است. در ایران قبلا از ایزوگام میگویند داده است که از این عایق ها در اکثر مراحل ساخت استفاده می‌شود.

ایزوگام و کاربردهای آن-قیرگونی-یا-ایزوگام-سپیدبام
ایزوگام و کاربردهای آن-قیرگونی-یا-ایزوگام

ایزوگام پوشش مقاومی از قیر و الیاف مصنوعی است. که با اعمال گرما و حرارت به سطح موردنظر چسبانده می‌شود و از نفوذ آب و رطوبت به لایه زیرین خود جلوگیری میکند.

این فناوری در راستای ایمن سازی ساختمان ها در برابر نم و رطوبت حاصل از بارش های فصلی است.

کاربردهای ایزوگام:

ایزوگام پوشش مقاومی از منسوجات مصنوعی است.امروزه ایزوگام های مختلفی ساخته شده اند که هرکدام داراری خصوصیات ویژه خود هستند و کاربردهای متفاوتی دارند برای مثال از ایزوگام های فویل دار برای عایق سازی پشت بام استفاده می‌شود اما همانطور که قبلا در مورد آن صحبت شد ایزوگام ها علاوه بر عایق کاری پشت بام در اکثر مراحل ساخت استفاده میشوند.

موارد کاربرد ایزوگام:

سقف و پشت بام ساختمان های مسکونی و غیر مسکونی

پی ساختمان و فوندانسیون های در تماس با رطوبت

استخرهای شنا و استخرهای پرورش ماهی و کشاورزی

مراکز آبی و تفریحی

مخازن آب و مخازن غیر نفتی

سرویس های بهداشتی و آشپزخانه ها

پایه ستون

سازه ها و تاسیسات دریایی

باند فرودگاهها

عایق کاری پلها

 

ساختار داخلی ایزوگام:

تا اینجا با ایزوگام و موارد کاربرد ایزوگام آشنا شدیم. در این بخش از مقاله قصد داریم با اجزای داخلی و یا در واقع مواد تشکیل دهنده آن آشنا میشویم:

  • قیرصنعتی 70-60: قیر صنعتی یک نوع قیر اصلاح شده و خاص است که در ساختار ایزوگام بکار میرود ویژگیهای منحصر بفردی را برای عایق های رطوبتی ایجاد میکند و همچنین باعث افزایش چسبندگی ایزوگام به تمام سظوح می‌شود.
  • الیاف مصنوعی(تیشوی نخ دار): الیاف مصنوعی در واقع همان پشم شیشه نسوز که در برابر انبساط و انقباض شرایط جوی100 درصد مقاوم است و همچنین در برابر ناملایمات جوی تجزیه نمی‌شود.
  • ماده پلیمری:اتکتیک پروپلین
  • پلی استر سوزنی:
  • پودر تالک: این پودر از آسیاب کردن سنگ تالک به دست می آید و از چسبیدن لایهه های رول ایزوگام جلوگیری میکند.
  • فویل : ورق های آلومیومی که بسیار نازک و انعطاف پذیر است و با استفاده از خاصیت انعکاس نور باعث جلوگیری از ذوب شدن قیر درون ایزوگام در برابر گرمای بسیار زیاد میشوند.
  • پوشال : مواد پلاستیکی رشته رشته

 

انواع ایزوگام:

: ایزوگام پلیمری با استفاده از قیر خالص 60-70

عنصر اصلی در این نوع ایزوگام قیر خالص 60-70 بوده و دارای کیفیت بسیار بالایی در مقایسه با ایزوگام دمیده است

ایزوگام قیر دمیده است و به نسبت ایزوگام پلیمری کیفیت پایین تر و عمر کمتری دارد.

قیرگونی بهتر است یا ایزوگام:

از گذشته تا به امروز با وجود پیشرفت های زیاد در صنعت عایق کاری هنوز هم بسیاری از افراد از قیر گونی به عنوان عایق های رطوبتی برای پشت بام ها و کف سرویس های بهداشتی و حمام استفاده می کنند. حال سوال اینجاست آیا قیر گیونی با وجود صرفه ی اقتصادی که دارد می تواندبه خوبی ساختمان را در برابر نفوذ آب عایق نماید. ما در این قسمت به مقایسه ی ایزوگام  و قیر گونی و نحوه ی عملکر این دو در برابر نم رطوبت می پردازیم.

نصب ایزوگام و قیر:

نصب ایزوگام توسط یک مشعل و خمیر پرایمر به سادگی امکان پذیر است اما قیرگونی با مشکلات نصب برخوردار است و راه تمیزی برای عایق کاری نمی‌باشد.

مقاومت در برابر گرما و نور خورشید:

عایق پشت بام همواره د رمعرض تابش نور خورشید می‌باشد. پس یکی از فاکتورهای موثر در عایق کاری سقف توجه به مقاومت نوع عایق در برابر نور خورشید می‌باشد. یکی از مشکلات قیر گونی این است که نمی تواند از خود در برابر نور خورشید مقاومت نماید و نرم می شود این در حالی است که ایزوگام مرغوب از مقاومت بالای در برابر گرما و نور خورشید برخوردار است. پس ایزوگام کاری سقف تا مدت ها از نفوذ آب به ساختمان جلوگیری می کند.

مقاومت به حلال:

قیر نمی تواند از خود در برابر حلال ها مقاومت نماید در بسیاری از حلال های نفتی حل می شود.

وزن قیر:

قیر از دانسیه ی بالایی برخوردار است و در مقابل ایزوگام وزن بیشتری دارد.

ضخامت قیر گونی و ایزوگام:

ایزوگام از ضخامت کمتری در برابر قیر برخوردار است اما این یک ملاک خوب در ارتباط با کیفیت عایق ما نمی‌باشد. با پیشترفت علم عایق های رطوبتی تولید شده است که به نازکی یک لایه کاغذ می باشند و به صورت رنگ روی سطح را پوشش می دهند و در عین حال مقاومت رطوبتی بیشتری نسبت به ایزوگام دارند. پس بهتر است باور های قدیمی را کنار بگذارید و فقط به صرف ضخامت بشتر قیرگونی آن را برتر از ایزوگام کاری ندانید.

هزینه ی نصب ایزوگام و قیر گونی:

نصب ایزوگام هزینه ی بیشتری به همراه دارد اما تا مدت ها ساختمان را از نشتی نم و رطوبت محافظت می کند. اما به شرطی که ایزوگام مرغوب باشد.

معرفی بهترین ایزوگام های ایران:

بهترین زمان برای نصب ایزوگام :

در این بخش از مقاله به بررسی بهترین زمان ممکن برای عایق کاری به وسیله ایزوگام میپردازیم که پیشنهاد می‌شود مقاله بهترین فصل نصب ایزوگام  را مطالعه بفرمایید.

قیمت ایزوگام:

برای مشاهده لیست قیمت های ایزوگام روی لینک های زیر کلیک کنید:

قیمت ایزوگام بدون نصب و اجرا

قیمت ایزوگام با نصب و اجرا

 

 

نکات کلیدی در انتخاب ایزوگام :

در اینجا 3 روش برای تشخیص ایزوگام خوب و بد معرفی می کنیم:

1-بوی ایزوگام:

ساده ترین راه تشخیص از طریق بوی ایزوگام است. در ساخت ایزوگام های مرغوب از پلیمر یا غیر مرغوب استفاده می شود، در صورتی که در نمونه ی نامرغوب آن پودرهای معدنی یا مواد غیر پلیمری به کار می رود، به همین خاطر است که نوع نامرغوب و تقلبی ایزوگام بویی نامطبوع و مشابه گازوییل صنعتی(مازوت) می دهد.

 

2-جنس ایزوگام:

دست خود را روی قسمتی از لایه ی خارجی ایزوگام که بدون پوشش است بکشید، اگر مرغوب باشد چیزی به دست تان نمی چسبد. ولی اگر نامرغوب باشد ذرات سیاه رنگ و ریزی به دست تان می چسبد.

3-نگهداری در فریزر:

یک تکه کوچک از ایزوگام را ببرید و درفریزر بگذارید، بعد ار 2 ساعت آن را بیرون آورده و تا زاویه 120 درجه با دست خم کنید. اگر ایزوگام از آنجایی که آن را خم کرده اید شکسته شد و یا حتی ترک برداشت، جنس ایزوگام خوب نیست و نامرغوب است. ولی اگر اتفاقی برایش نیفتاد یعنی ایزوگام مرغوبی است و در برابر سرما وگرما مقاوم است.

 

 

چه فصلی برای ایزوگام مناسب است؟

شاید شما هم شنیده باشید که تابستان فصل مناسبی برای ایزوگام است.اگر فصل تابستان را برای نصب ایزوگام انتخاب کرده اید، می توانید از ماندگاری و عمر ایزوگام خود مطمین باشید.

گذشته از جنس ایزوگامی که مورد استفاده قرار می گیرد، مهم ترین عاملی که در ماندگاری ایزوگام تاثیر دارد. خشک بودن و تمیز بودن سطحی است که می خواهیم ایزوگام کنیم،هرچه گرم تر و تمیزتر باشد، ایزوگام بهتر می چسبد و تبله نمی کند. (قسمت هایی که خوب نمی چسبد و هوا زیر آن می ماند)

با خواندن این توضیحات به نظر می رسد که دیگر بتوانید مرغوب یا نامرغوب بودن ایزوگام های موجود در بازار را تا حدودی مشخص کنید. برای اطلاع از نوع و برندهای مرغوب ایزوگام هم خواندن مقاله (ایزوگام مرغوب و باکیفت) توصیه  می شود. همچنین برای اطلاع از قیمت انواع ایزوگام به صفحه اصلی (سایت سپیدبام البرز) مراجعه کنید.

 

 

 

 

آموزش نصب و اجرای ایزوگام :

 

 نصب بر روی بام و سطوح صاف:

آموزش اجرای ایزوگام ،در سطوح صاف و اجرای آبروی عمودی به نکات زیر توجه شود:

هنگام نصب آبرو حتماً کناره های آبرو به صورت دو لایه اجرا و عایق حداقل به میزان 30 سانتیمتر در داخل آبرو قرار گیرد و نیز جوشکاری کناره های آبرو بسیار مهم می‌باشد.

 1 – عایق رطوبتی

2 – عایق رطوبتی

3 – پرایمر

4 – زیر سازی

5 – شیب بندی

6 – سطح

7 – آبرو

نصب بر روی پِی:

برای نصب عایق بر روی پی به روش زیر عمل گردد.
سطح پی می بایستی پرایمر کشی شده و پس از نصب عایق کاملاً دور لبه ها به وسیله کاردک مخصوص جوشکاری گردد.

روش نصب بر روی پلها
برای اجرای عایق بر روی پلها و معابر می بایستی سطوح مورد نظر بطور کامل پرایمر کشی شده و پس از نصب عایق حداقل 5 سانتی متر بتن یا آسفالت اجرا شود.

توجه: در صورت استفاده از آسفالت جهت پوشش عایق دمای آسفالت نباید از 190 درجه سانتی گراد بیشتر باشد.

1 – بتن / آسفالت

2 – عایق رطوبتی

3 – پرایمر

4 – بتن

نصب در استخر:

برای نصب عایق در استخرها که با بستر سازی بتونی انجام می گردد ابتدا سطح مورد نظر با یک لایه پرایمر به طور یکنواخت  و کامل توسط ابزار مربوطه (تی یا کاردک) پخش می گردد و پس از خشک شدن به وسیله دو لایه عایق رطوبتی عایق کاری می گردد و یک لایه بتون با ضخامت حداقل 5 سانتیمتر روی عایق اجرا می گردد و پس از آن کاشی یا سرامیک نصب می شود.

توجه: در صورت نیاز به پوشش سطح توسط کاشی سرامیک و غیره می بایست پس از آخرین عایق انجام گرفته یک لایه بتون آرمه بر روی عایق اجرا گردد.

1 – کاشی / سرامیک

2 – بتن

3 – عایق رطوبتی

4 – عایق رطوبتی

5 – بتن

6 – ماهیچه بندی

نصب در سطوح شیبدار و سقف های سفالی:

در سطوح شیبدار و سطوحی که به وسیله مواردی مانند سفال پوشش داده شود پس از زیر سازی و پرایمر زنی عایق کاری انجام می گردد.

توجه: در هنگام نصب سفال و غیره بر روی عایق توجه شود که عایق سوراخ نگردد.

 

1 – سفال

2 – عایق رطوبتی

3 – پرایمر

4 – زیر سازی

5 – سطح

نصب بر روی دیوار:

در هنگام نصب عایق بر روی دیوارها بایستی در کنج دیوار بتن جهت شکستن زاویه اجرا گردد که اصطلاحاً ماهیچه بندی گفته می شود.

در هنگام اجرا می بایستی ماهیچه به صورت 45 درجه اجرا گردد و ضخامت لبه عایق در انتهای دیوار به وسیله نبشی نگهداری و محکم گردد.

 

1 – عایق رطوبتی

2 – پرایمر

3 – زیرسازی

4 – شیب بندی

5 – سطح

6 – نگهدارنده لبه عایق

7 – پوشش روی دیوار

8 – ماهیچه بندی

ناودان آبرو:

در این مرحله که یکی از مهمترین مراحل عایق کاری محسوب می شود عایق بندی آبرو یا ناودان به صورت دو لایه اجرا می گردد و حداقل به مقدار 30 سانتی متر در داخل ناودان قرار می گیرد.

1 – کاشی / سرامیک

2 – بنت

3 – عایق رطوبتی

4 – پرایمر

5 – زیرسازی

6 – شیب بندی

7 – سطح

8 – عایق رطوبتی

9 – آبرو / ناودان

هواکش:

این وسیله جهت برقراری ارتباط بین زیر عایق و فضای بیرون بکار گرفته می شود با استفاده از این هواکش رطوبت ایجاد شده در زیر عایق به بیرون هدایت می گردد که این وسیله در کلیه ساختمانها به ویژه در مناطق مرطوب توصیه می شود و هواکش ها می بایستی در قسمتی از محل مورد نظر نصب گردد که بیشترین رطوبت یا بخار آب در آنجا متمرکز گردیده است مانند: دستشوئی، حمام و آشپزخانه

توجه: هنگام نصب باید دقت شود تا قسمتهای زیرین هواکش حداقل 1 میلیمتر با سطح عایق کاری فاصله داشته باشد تا هوا در زیر عایق جریان داشته باشد.

 

جهت برآورد تعداد هواکش های مورد نیاز به اطلاعات زیر مراجعه گردد:

مناطق مرطوب: 1 عدد برای هر 50 متر مربع
مناطق نیمه مرطوب: 1 عدد برای هر 80 متر مربع
مناطق خشک: 1 عدد برای هر 120 متر مربع

 

1 – هواکش

2 – عایق رطوبتی

3 – عایق رطوبتی

4 – پرایمر

5 – زیرسازی

6 – شیب بندی

7 – سقف

 

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *