تست ایزوگام

تست ایزوگام

 

تست ایزوگام ، در شرکت های تولیدی ایزوگام دلیجان ، عایق رطوبتی بعد از گذشتن از مراحل مختلف به واحد آزمایشگاه جهت تست کیفیت محصول وارد می شود.در این آزمایشگاهها ۲ نوع تست بر روی ایزوگامانجام می شود که به ترتیب زیر می باشد.

 

 

الف ـ تست مواد اولیه ایزوگام (قیر)
ب ـ تست محصول پایانی توسط (دستگاه کشش ،خمش و آون )

تست قیر ایزوگام:

در تعیین درجه نفوذ پذیری قیر ایزوگام ،قیر۷۰*۶۰ (منظور باید نقطه نرمی ۶۰ تا ۷۰ باشد) را در داخل دستگاه تعیین نقطه نرمی (ریمبوبال ) قرار می دهند . دستگاه ریمبوبال دارای دو حلقه است که داخل آن پر از قیرخالص می شود در مرحله بعد توپ کوچکی را داخل محلول گلسیرین می گذارند . و حرارت می دهند هر موقع توپ سقوط کرد درجه نرمی قیر توسط دستگاه تعیین می شود . بنابراین هرچه قیر سخت‌تر باشد، درجه نفوذ آن کمتر و برعکس هرچه درجه نفوذ قیر بیشتر باشد، قیر نرم‌تر خواهد بود . همچنین یکبار دیگر مواد مخلوط شده را داخل همان دستگاه قرار می دهیم و نرمی را پس از مخلوط شدن اندازه گیری می کنیم که در این حالت باید نقطه نرمی ۱۲۰ باشد .
هدف کلی از تست درجه نفوذ قیر، تعیین سختی نسبی قیر خالص و دمیده می‌باشد که جهت تعیین این قیرها در تولید ایزوگام استفاده می شود.

تست محصول (عایق رطوبتی) :

۱ ـ دستگاه آون : در دستگاه آون پایداری حرارتی ایزوگام مورد آزمایش قرار می گیرد . در این آزمایش عایقی رطوبتی به اندازه ۱۰ × ۱۰ را برش می زنیم و در آون قرار می دهیم سپس به مدت ۲ ساعت در دمای  ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد ایزوگام را در آون نگهداری می کنیم در این مدت نباید قیر ایزوگام چکه کند و آب شود.درغیر این صورت باید مقدار لایه تیشو را بیش تر کنیم .
۲ ـ دستگاه خمش ایزوگام در برابر سرما :در این دستگاه یک تکه ایزوگام به اندازه۱۰×۱۰  وارد دستگاه  خمش می شود دمای دستگاه را روی ۱۵- تنظیم می کنیم. همچنین میله ای در این دستگاه تعبیه شده است که بعد از ۲ ساعت این میله به سمت پائین حرکت می کند که در این حالت ایزوگام نباید بشکند . اگر در این مرحله عایق رطوبتی شکسته شود باید مقدار قیر سفت را کم کنیم .
۳ ـ دستگاه کشش  ۲۰۰ Kg :دستگاه کشش۲۰۰ کیلو گرمی موجود جهت تست مقاومت کششی ایزوگام و لایه های تیشو آن طراحی و ساخته شده است .
در این دستگاه دو لایه پلی استر و تیشو به اندازه۳۰×۳۰ مورد ارزیابی قرار می گیرد. دستگاه کشش دارای دو فک می باشد ، فک بالا و پائین که این عایق در بین این دو فک جای می گیرد و بعد محکم می شود فک پائین ثابت و فک بالایی متحرک و به سمت بالا کشیده می شود در این حالت نباید تیشو دچار پارگی شود .

تعداد پرسنل نصب ایزوگام

منبع : http://iranizogam.ir/Article/List

تست ایزوگام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *